Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Zakładnicy Kaukazu

zakladnicy_kaukazureż. Jurij Chaszczewadzki
kraj: Polska, Białoruś, Niemcy
Rok produkcji: 2002
Czas trwania:52 minuty
Język: polski lektor

W 1850 roku młody Lew Tołstoj służył w armii rosyjskiej na Kaukazie. Nakreślony w jego późnej prozie przygnębiający obraz rosyjskiej wojny w Czeczenii białoruski reżyser Jurij Chaszczewadzki zestawia z obrazem współczesnego czeczeńskiego konfliktu, jaki wyłania się z istniejących materiałów filmowych.

Chaszczewadzki, znany z mistrzowskiego montażu materiałów archiwalnych, tym razem wykorzystał nieocenzurowane nagrania wideo wielu różnych korespondentów wojennych. Powstał film szokujący w warstwie wizualnej, a jednocześnie refleksyjny w narracyjnej. Gorzka, niestroniąca od ironii, a nawet czarnego humoru narracja, prowadzi do smutnego wniosku – że w zasadzie nic nie zmieniło się w rosyjskich wojnach od czasów Tołstoja. Ta sama jest gotowość do najbrutalniejszej przemocy, te same absurdalne wojskowe parady, te same nawet typy ludzkie wśród żołnierzy.

Jury 45 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku pochwaliło reżysera za jego „polityczną odwagę, której potrzebował, aby stworzyć taki film o rosyjskiej wojnie na Kaukazie”.