W imię ojca
gatunek: dramat
reżyseria: Jim Sheridan
obsada: Daniel Day-Lewis, Emma Thompson, Pete Postlethwaite, Maureen McBride
kraj: Irlandia/Wlk. Brytania
rok produkcji: 1993
czas trwania: 128 min
Film oparty na faktach. Wielka Brytania, początek lat 70. W jednym z londyńskich pubów bojownicy z IRA podkładają bombę. Ginie wielu ludzi. Policja rozpoczyna gorączkowe śledztwo chcąc jak najszybciej schwytać przestępców.
Wśród podejrzanych jest młody Irlandczyk Gerry Conlon. Bez żadnych konkretnych dowodów Gerry wraz z kilkorgiem przyjaciół zostają aresztowani, po torturach na przesłuchaniach przyznają się do winy. Wkrótce policja aresztuje również ojca Gerry’ego – Giuseppe Conlona. Odbywa się pokazowy proces. Wszyscy aresztowani Irlandczycy zostają skazani na dożywotnie więzienie, choć żadnemu z nich nie udowodniono winy.
Młoda prawniczka Gareth Peirce rozpoczyna walkę o życie Gerry’ego i jego ojca. Niestety akta sprawy są utajnione i trudno dotrzeć do prawdy. Giuseppe nie wytrzymuje trudów więzienia i umiera. Gerry załamuje się, ale dzięki pomocy Gareth podejmuje walkę o wolność i własną godność. Po 14 latach ich wspólne wysiłki przynoszą efekty: Gerry i jego przyjaciele zostają zwolnieni i oczyszczeni z wszelkich zarzutów.
To jeden z najgłośniejszych filmów JIMA SHERIDANA, twórcy „Mojej lewej stopy”, „Boksera” i „Naszej Ameryki. Scenariusz „W imię ojca” oparto na autobiografii Gerry’ego Conlona „Proved Innocent”. W postaci głównych bohaterów wcielili się: laureat Oscara za „Moją lewą stopę” Daniel Day-Lewis („Pokój z widokiem”, „Ostatni Mohikanin”, „Gangi Nowego Jorku”) i dwukrotna laureatka Oscara („Powrót do Howards End” i scenariusz „Rozważnej i romantycznej”) Emma Thompson („Carrington”, „To właśnie miłość”). W filmie wystąpili również m.in. Pete Postlethwaite („Podejrzani”, „Dark Water-Fatum”) i John Lynch („Cal”, „Przypadkowa dziewczyna”).
W 1994 roku „W imię ojca” nominowano do Oscara aż w siedmiu kategoriach. Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla filmu są też m.in. Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie, Nagroda im. Davida di Donatello za najlepszy film zagraniczny, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Kansas City za rolę Emmy Thompson, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Bostonu za kreację Daniela Day-Lewisa oraz Evening Standard British Film Award za film roku.