Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Trench Town. Zapomniana dzielnica

trench_townkraj: Jamajka/Szwecja
reżyseria: James Ewart
rok produkcji: 2006
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

„Pochodzimy z Trench Town, wyzwalamy ludzi muzyką” – śpiewał przed laty Bob Marley. Dzisiaj w Trench Town, owianej złą sławą dzielnicy Kingston na Jamajce, łatwiej można usłyszeć wystrzały z broni palnej niż słoneczne rytmy reggae.

Ulokowane na przedmieściach Kingston Trench Town jest bodajże najsłynniejszym gettem na świecie. Jamajskie slumsy przeszły do legendy jako dom słynnych wykonawców muzyki reggae: Boba Marleya, Petera Tosha i Bunny’ego Wailersa. Obecnie Trench Town jest obrazem nędzy i rozpaczy, a zarazem jednym z najniebezpieczniejszych zakątków świata. Każdego tygodnia notuje się tu do dziesięciu morderstw, a rywalizacja miejscowych gangów przybrała rozmiary wojny domowej. Licząca 25 tysięcy ludzi populacja Trench Town żyje w ciągłym strachu, przywykła do pocisków wpadających do ich zrujnowanych mieszkań przez cienkie ściany.

Rzeczywistość panującą w getcie odmieniły na zawsze wybory powszechne z 1976 roku. Ulokowane pomiędzy sferami wpływów dwóch politycznych sił Trench Town znalazło się między młotem a kowadłem. Politycy uzbroili lokalnych gangsterów, licząc na ich głosy i w efekcie doprowadzili do powstania enklawy zbrodni i przemocy. Film „Trench Town. Zapomniana dzielnica” ukazuje codzienną walkę o przeżycie w miejscu, w którym nie obowiązują żadne prawa.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?