Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Szin Bet. Strażnicy Izraela

reżyser: Dror Moreh
Izrael/Francja/Niemcy/Belgia
2012, 96 min.
polski lektor

„Szin Bet. Strażnicy Izraela” przedstawia kulisy pracy izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Ogólnego, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrnze oraz kontrwywiad.

Szin Bet to potoczna nazwa Szerut a-Bitachon a-Klali czyli izraelskiej służby specjalnej. Do jej obowiązków należy m.in. walka z terroryzmem wymierzonym przeciwko państwu izraelskiemu. Byli szefowie Szin Betu w filmie dokumentalnym Drora Moreha przedstawiają swoje spojrzenie na temat palestyńsko-izraelskiego konfliktu oraz komentują metody walki z terroryzmem. Opisują też przygotowania do akcji antyterrorystycznych oraz zdradzają kulisy pracy wywiadu izraelskiego. Wszyscy codziennie podejmowali decyzje wpływające na życie innych ludzi, często skazując ich na śmierć i nie ponosząc za to odpowiedzialności. Opowiadają o tym w sposób pozbawiony emocji, pozostając oddanymi strażnikami Izraela. W 2013 roku film pokazywany był na Planete+ Doc Film Festival.