Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Szara Strefa

Szara Strefagatunek: Dramat, Wojenny
rok produkcji: 2001
kraj: USA
reżyseria: Tim Blake Nelson
czas trwania: 1 godz. 48 min.

Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej w obozie zagłady w Oświęcimiu. Jego bohaterami są Żydzi należący do jednej z grup sonderkomando, której zadaniem była praca w krematoriach i wyręczanie Niemców przy wielu „pracach” mających na celu masowe unicestwianie więźniów. W zamian za zabijanie swoich towarzyszy Niemcy zapewniali Żydom cztery miesiące lepszego życia. Jedzenie, papierosy, alkohol, tyle wystarczyło, żeby znaleźć chętnych do pomocy przy najbardziej niewdzięcznych zajęciach.

Kilku Żydów z sonderkomando ma nadzieję wymknąć się śmierci. Starają się pracować jak najlepiej, aby Niemcy nie zgładzili ich po kilku miesiącach, jak wielu innych przed nimi. Jesteśmy najlepszym sonderkomandem, po co nas zabijać – powtarzają. Jednocześnie Żydzi planują zorganizowanie masowego buntu w obozie, przy pomocy gromadzonego nielegalnie prochu. Pewnego dnia wśród masy zagazowanych ludzi, znajdują kilkunastoletnia żydowską dziewczynkę, której jakimś cudem udało się przeżyć. W obawie, że zostanie spalona żywcem, więźniowie postanawiają za wszelka cenę ją uratować. W całą sprawę wtajemniczają obozowego lekarza, Miklosa Nyiszli, współpracującego z doktorem Mengele. Późniejsze wspomnienia doktora Nyiszli, węgierskiego Żyda, stały się pretekstem do opowiedzenia całej historii i na nich oparto scenariusz filmu.

W „Szarej strefie” w zasadzie nie ma muzyki, zamiast tego dominują bardzo sugestywne obrazy. Widzimy obskurne pomieszczenia, w których przebywają i pracują więźniowie, nagie ciała zamordowanych Żydów. Czujemy wszechobecny strach panujący za drutami. Strach, który sprawia, że bez wahania robi się rzeczy najgorsze. Pomaga się w zagładzie współtowarzyszy, żeby samemu przeżyć. Choćby kilka miesięcy. „Szara strefa” pokazuje dylematy moralne ludzi, których życie postawiło przed najbardziej dramatycznymi wyborami.