Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Serce z Jenin

Serce z JeninNiemcy, 2008, 90min
Reżyseria: Leon Geller, Marcus Vetter
Język: polski lektor

Jenin to jedno z miast Autonomii Palestyńskiej. 5 listopada 2005 roku izraelski żołnierz śmiertelnie rani 12-letniego Ahmeda Khatiba, który bawił się plastikowym karabinem. Rodzice Ahmeda zgadzają się na pobranie organów syna do przeszczepu. Wiedzą, że trafią one do izraelskich dzieci. Dwa lata po tragedii ojciec Ahmeda decyduje się na podróż po Izraelu, by poznać dzieci, które żyją dzięki jego synowi. Odwiedza Mohammada – beduińskiego chłopca na pustyni Negew, który otrzymał nerkę i uśmiecha się przez cały film, Samah – druzyjską nastolatkę na północy Izraela, która przed przeszczepem serca nie mogła opuszczać swojego pokoju i Menuhę – dziewczynkę z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny w Jerozolimie, która otrzymała drugą nerkę Palestyńczyka.

Mocny i wzruszający dokument pokazujący ludzi, którzy nauczyli się żyć z codziennymi konfliktami, przemocą i którzy, mimo wszystko, nie stracili nadziei na pojednanie.

Recenzja filmu „Serce z Jenin”.

CINEMA JENIN
Fiilm “Serce z Jeninu” w reżyserii Marcusa Vettera stał się impulsem do odbudowy centrum edukacyjno-kulturalnego Kino Jenin.