Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Prokurator

ProkuratorKanada, 2010, 52 min.
reżyser: Barry Stevens
język: polski lektor

„Porównajmy to z piłką nożną – sędzia nigdy nie ma fanów”- mówi o swojej pracy Luis Moreno-Ocampo. Do niełatwych zadań argentyńskiego prawnika należy pociąganie do odpowiedzialności największych zbrodniarzy świata. Jest prokuratorem głównym Międzynarodowego Trybunału Karnego.

60-letni dziś Moreno-Ocampo zasłynął sukcesami przy głośnych międzynarodowych sprawach karnych takich jak, ekstradycja byłego SS-mana Ericha Priebke czy proces funkcjonariuszy tajnych służb Chile z czasów dyktatury Pinocheta. Jako oskarżyciel oficerów należących do niesławnej argentyńskiej junty uczestniczył w pierwszym od czasów powołania Międzynarodowego Trybunału Karnego w Norymbergi procesie wojskowych przywódców państwa. Gdy w 2003 roku wybrano go na stanowisko prokuratora głównego, słusznie wydawał się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

Film kanadyjskiego reżysera Barry’ego Stevensa ukazuje z bliska pracę Moreno-Ocampo wraz z wszystkimi problemami, z jakimi musi się mierzyć oraz z krytyką, jaka na niego spada. Dla rodzin ofiar jest bohaterem, choć inni krytykują go za zbyt gwałtowne działanie, mogące zagrażać procesom pokojowym w zapalnych punktach globu.

Gdy Stevens po raz pierwszy wkroczył ze swą kamerą do siedziby trybunału w Hadze, argentyński prokurator z współpracownikami starał się akurat doprowadzić do ukarania Thomasa Lubangi, kongijskiego zbrodniarza wojennego. W dalszej perspektywie czekało ich naprawdę wielkie wyzwanie – bezprecedensowe pociągnięcie do odpowiedzialności urzędującego prezydenta Sudanu Omara Al-Bashira. W sytuacji, gdy jedni krytykują go za stwarzanie zagrożenia dla pokoju, a inni wytykają mu chwiejność, Moreno-Ocampo musi stąpać twardo po ziemi, walcząc o sprawiedliwość, nawet jeśli jej wizja nie odpowiada każdemu. Tuż po zakończeniu zdjęć do filmu Argentyńczyk wszczął postępowanie przeciwko Muammarowi Kaddafiemu.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?