Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Młody Freud z Gazy

Kraj: Palestyna/Szwecja
Rok produkcji: 2009
Reżyseria: Groch Holmquist, Suzanne Khardalian
Język: Polski lektor

Życie pod okupacją Izraela stało się w Palestynie trudniejsze od szóstego dnia wojny w 1967 roku. Od stycznia 2006, kiedy wybory zwyciężyła Hamas, przy ciągłej blokadzie granicy Strefy Gazy, z bezrobociem sięgającym 60%, jedzeniem, wodą i lekami na wyczerpaniu, psychiczne potrzeby przerażonego społeczeństwa nigdy nie były większe.

Film „Młody Freud w Gazie”, przedstawia nam Ayeda, młodego psychoterapeutę z Państwowej Palestyńskiej Kliniki Zdrowia Psychicznego i pokazuje swoje relacje z pacjentami, zarówno kobietami jak i mężczyznami, dorosłymi i dziećmi. Widzimy go podczas rozmów w biurze, jak i w domu zalecającego terapię lub kiedy przypisuje leki na depresję, stres, ataki nerwicy, lub myśli samobójcze. Film kręcony był w latach 2006-2008, pomimo wszechobecnej przemocy i zbrojnym starciom między frakcjami Fatahu i Hamasu, izraelskimi atakami rakietowymi na przemian z walką o przeżycie.

Film pokazuje Ayeda trenującego z przyszłymi matkami głębokie ćwiczenia oddechowe, by uspokoić nerwy: udzielającego porady na temat medytacji działaczom Hamasu i Fatahu, czy prowadzącego sesje terapeutyczne dla dzieci, gdzie dyskutuje z nimi na temat ich reakcji na śmierć bliskich. Rysują także obrazki, aby dzieci lepiej radziły sobie z emocjami.

„Młody Freud w Gazie” przedstawia nam również życie Ayeda w domu, jego relacje z rodzicami i innymi członkami rodziny. Widzimy go także podczas prywatnych refleksji. Młody psycholog musi zmagać się też z osobistymi problemami, między innymi poważnymi wątpliwościami, czy w ogóle jest on w stanie pomóc swoim pacjentom. Jak sam przyznaje „Gaza potrzebuje miliona psychologów”.

Groch Holmquist jest niezależnym reżyserem i profesorem urodzonym w Szwecji w 1947 roku. Uczył się filmu dokumentalnego na Dramtiska Institute, Sweden’s national film school. Nakręcił ponad 50 filmów dokumentalnych, wśród nich: On the Border ( Laos 1969), The Battle of Jerusalem (1979) , Gaza Ghetto (Israel/Palestine 1984), Words and Stones – Gaza 2000 , My Dad – the Inspector (2003).

Suzanne Khardalian jest niezależnym filmowcem i dziennikarką, urodzoną w Szwecji w 1956 roku. Studiowała dziennikarstwo w Bejrucie i Paryżu, gdzie do 1988 roku pracowała jako dziennikarka. Uzyskała tytuł magistra Master in International Law and Diplomacy at Fletcher School Tufts University.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?