Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Miasto słońca

miasto_sloncaReżyseria: Asger Leth
Zdjęcia: Milos Loncarevic, Frederik Jacobi, Asger Leth
Kraj: Dania/USA
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 90 minuty
Język: polski lektor

„Gdybym miał wskazać na nowy trend w dzisiejszym filmie dokumentalnym, który uważam za szczególnie interesujący, to bez wahania wskazałbym na: „Miasto słońca”, debiut reżyserski Asgera Letha” – Werner Herzog

„To nie jest hollywoodzka fabuła, to rzeczywistość” – hasło filmu Asgera Letha dobrze oddaje charakter i atmosferę filmu: codzienność slumsów o przewrotnej nazwie „Miasto Słońca”, wojna domowa, rapujący gangsterzy kochający tę samą białą kobietę, przemoc i śmierć na co dzień…

Haiti to kraj biedy, beznadziei i przemocy. Oddalone od Florydy w USA zaledwie o dwie godziny lotu, jest całkowicie zapomniane przez resztę świata. Slumsy Port-au-Prince stolicy kraju należą do najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi. „Miasto słońca” rozgrywa się właśnie tutaj. Bohaterami filmu są dwaj bracia: 2Pac i Billy. Obaj są liderami „Duchów”, nieformalnej armii, utworzonej ze slumsowych gangów. Starają się wykorzystać swoją pozycję dla zapanowania nad chaosem zakazanej dzielnicy.

Poznajemy ich slumsową codzienność, fascynację hip-hopem i rapem, pełną ambiwalencji braterską miłość i przyjaźń z Lele, francuską wolontariuszką. Walki gangów, porwania, burzliwe wydarzenia i namiętności mieszają się tu ze sobą w klimacie beznadziei i poszukiwania sensu. Muzyka autorstwa największej gwiazdy sceny rapu Wyclefa Johna, to niezwykle ważny element „Miasto słońca”. Struktura filmu i rytm montażu są podporządkowane muzyce. To jej dynamika i klimat kierują akcję do przodu.

Film opowiada o trudnej haitańskiej rzeczywistości, i o ostatnich miesiącach rządów prezydenta Aristide’a (2004 rok). Walki gangów, porwania, burzliwe wydarzenia i namiętności mieszają się tu ze sobą w klimacie beznadziei i poszukiwania sensu. Film jest testamentem dla ludzi walczących o lepsze warunki w miejscach skazanych na zapomnienie.