Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Masakra w My Lai

Masakra w My LaiKraj: Niemcy
Rok produkcji: 1970
Reżyseria: Marcel Ophuls
Czas trwania: 45 minuty
Język: Polski lektor

Podczas imperialistycznej wojny w Wietnamie amerykanie dopuszczali się wielu zbrodni wojennych, które swym bestialstwem nierzadko nie ustępowały działaniom hitlerowców podczas II W.Św. Do jednej z najsłynniejszych masakr na ludności cywilnej należy wymordowanie mieszkańców wioski My-Lai. Napastnicy nie oszczędzali dzieci, kobiet, ani osób starszych. Zginęło ponad 340 osób.

Świat dowiedział się o masakrze w 1969 roku za sprawą dziennikarki Seymour Hersh. Wieść o tym strasznym wydarzeniu wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. Znany dokumentalista Marcel Ophüls zastanawia się, jak mogło dojść do tak wielkiej tragedii.

Znakomity film o tym, jak odpowiedzialność podczas wojny rozpływa sie w relacjach dowódca-wykonawca i o głośnym eksperymencie psychologicznym, który udowodnił, że co najmniej 60% społeczeństwa amerykańskiego (i każdego innego zapewne) nadaje się na strażników obozu koncentracyjnego.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?