Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Lista Carli

Lista CarliReżyseria: Marcel Schüpbach
Rok produkcji: 2005
Produkcja: Szwajcaria
Czas trwania: 95 min.
Język: polski lektor

Przez sześć miesięcy, między Hagą, Nowym Jorkiem, Waszyngtonem i Zagrzebiem, Marcel Schüpbach filmował codzienną pracę prokuratorki Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Byłej Jugosławi, Carli del Ponte, i jej zespołu. To pierwszy w historii film pozwalający zajrzeć za kulisy funkcjonowania Trybunału. Schüpbach koncentruje uwagę na staraniach del Ponte o ujęcie ukrywających się zbrodniarzy wojennych – Ratko Mladica, Radowana Karadzica i Ante Gotoviny.

Rozgrywająca się w przypominającej polityczny thriller, pełnej napięcia atmosferze „Lista Carli” ukazuje złożony obraz funkcjonowania międzynarodowej sprawiedliwości – pomiędzy prawdą i kłamstwami, prawem i wielką polityką, sukcesem i zawiedzionymi nadziejami. Swoisty kontrapunkt stanowią w filmie wypowiedzi bośniackich kobiet, które straciły bliskich w Srebrenicy – po upływie dziesięciu lat od masakry wciąż czekają na ukaranie głównych winnych.

r

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?