Kroniki Biesłanu
kraj: Wielka Brytania
rok produkcji: 2005
czas trwania: 50 min
Dokument stanowiący chronologię wydarzeń mających miejsce w Biesłanie 1 Września 2004 roku. W trakcie oblężenia szkoły nr 1 śmierc poniosło (według różnych ustaleń) ponad 339 osób, w tym 156 dzieci. Przez niektórych atak ten określono jako „rosyjskie 11 Września”. Biesłan do dziś stanowi symbol przelanej krwi niewinnych dzieci.
1 września 2004 roku grupa terrorystów opanowała szkołę podstawową w Biesłanie, biorąc ponad 1300 osób jako zakładników. Do dziś zagadką pozostaje, kto dokonał tego zamachu. Ocalali zakładnicy i świadkowie zamachu o śmierć 330 osób (ok. 150 dzieci) podczas chaotycznego szturmu rosyjskich oddziałów specjalnych oskarżają władze, Kreml jednak do tej pory ignoruje protesty domagające się ujawnienia prawdy. Zarówno przebieg kryzysu w Biesłanie, jak i zachowanie władz wystawiają kremlowi jak najgorsze świadectwo.Terrorystów wg informacji zbieranych głównie przez dziennikarzy było ok. 50 i części udało się zbiec. Przed zamachem zmagazynowali w szkole broń i materiały wybuchowe; bezpośrednio po zajęciu szkoły postawili wyraźne żądanie polityczne: wycofanie wojsk rosyjskich z Czeczenii ( wg władz rosyjskich nie stawiali żadnych warunków); sztab operacyjny działający w Biesłanie nie podjął negocjacji z terrorystami, wychodząc z założenia, że najważniejszym celem jest ich likwidacja, nie zaś ocalenie zakładników. Szturm został przeprowadzony chaotycznie i bez odpowiedniego przygotowania, uzyto podczas niego ciężkiej broni, co spowodowało ogromną liczbę ofiar. Nie było odpowiedniej ilości karetek, lekarstw ani wody.
Po zamachu mieszkańcy Biesłanu domagali się od władz ujawnienia całej prawdy o zamachu i ukarania winnych tragedii, Kreml natomiast robił wszystko, aby sprawę zatuszować. Powstał Komitet „Matki Biesłanu” Za Biesłan nie poniósł odpowiedzialności żaden przedstawiciel władzy, co więcej wielu wysoko postawionych urzędników i uczestników szturmu zostało odznaczonych orderami i nagrodzonych za przeprowadzoną akcję.
Tragedia zakładników trwała ponad 52 godziny.