Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

ETA.Baskijska przemoc

ETA.Baskijska przemockraj: Francja
reżyseria: Richard Vargas
rok produkcji: 2007
czas trwania: 51 minuty
język: polski lektor

Po raz pierwszy film dokumentalny przedstawia długą historię nacjonalistycznego ruchu Basków. Mówi o tym, po co i w jaki sposób ETA powstała w 1959 roku, o represyjnej erze generała Franco i o pełnej krwawych sukcesów strategii działania ETA, trwającej aż do lat 80., do uzyskania autonomii przez Kraj Basków.

Po śmierci Franco i objęciu tronu przez demokratę księcia Juana Carlosa ETA podzieliła się na dwa fronty, a jej wojskowa część postanowiła kontynuować walkę o niepodległość w każdy możliwy, byle skuteczny i widoczny sposób. Organizacja przeprowadzała zamachy, dokonywała zabójstw na politykach i policjantach, współpracowała z IRA i Hamasem. Dziś ekstremalne nastroje w Kraju Basków gasną, szczególnie wśród ludności. Nie oznacza to jednak, że i wśród terrorystów.

„ETA. Baskijska przemoc” to 50 lat ideologicznych podziałów, terroru i negocjacji w pigułce. W dokumencie wypowiadają się założyciele organizacji, rodziny ofiar, policjanci, sędziowie i politycy, a całość wzbogacono bogatymi archiwaliami filmowymi.

 

http://ncrypt.in/folder-WYUT3dga

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?