Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Czasem w kwietniu

Czasem w kwietniukraj: USA, Rwanda, Francja
reżyseria: Raoul Peck
rok produkcji: 2005
czas trwania: 135 minuty
język: polski lektor

Horror ludobójstwa, splatający krwawe wydarzenia w Ruandzie z dramatem jednostki.

W kwietniu 1994 roku w Ruandzie wybucha konflikt między dwoma wrogimi plemionami: Tutsi i Hutu. Podczas następnych 100 dni w krwawych czystkach etnicznych ginie blisko milion ludzi, członkowie rodzin niejednokrotnie walczą po różnych stronach barykady. To prawdziwe piekło na ziemi, gdzie brat zabija brata, a ojciec syna. Film Raoula Pecka wiernie oddaje tamte wydarzenia, oskarżając przy tym świat o brak reakcji na ludobójstwo. Jego przesłanie jest jednoznaczne: nie można zapomnieć o tragedii, która rozegrała się w sercu Afryki. Fabuła skupia się na losach braci Augustina i Honore Muganzy. Augustin (Idris Elba), żołnierz Hutu, przeciwstawia się przełożonym, aby ratować swoją żonę pochodzącą z plemienia Tutsi. Misji tej nie udaje mu się jednak wykonać, gdyż zostaje aresztowany. Po dziesięciu latach wraca do kraju, by obserwować prace trybunału powołanego przez ONZ do zbadania zbrodni wojennych. Wśród oskarżonych jest jego brat Honore (Oris Erhuero)…