Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

CIA w Iranie

CIA w IranieUSA, 2011, 52 min.
język: polski lektor

Operacja Ajax, przeprowadzona w 1953 roku przez agentów CIA, miała na celu obalenie popularnego irańskiego premiera Mohammada Mossadegha. Mossadegh znacjonalizował przemysł naftowy, by chronić narodową własność i bogactwo. To rozwścieczyło Churchila, który marzył o dalszej kontroli złóż ropy naftowej w Iranie, które nota bene odkryli Anglicy.

W związku z tym poprosił prezydenta USA Harry’ego Trumana o pomoc w usunięciu Mossadegha ze stanowiska. Ten odmówił i poradził Churchilowi ugodę z irańskim premierem. Brytyjczycy przeczekali i zwrócili się ponownie w tej samej sprawie do administracji kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. John Foster Dulles, nowy Sekretarz Stanu USA i jego brat Allen Dulles, szef CIA, przekonali Eisenhowera do tego pomysłu. Operacja CIA skończyła się aresztowaniem Mossadegha, do władzy dopuszczono Rezę Szacha Pahlaviego, a ropa znów popłynęła szerokim strumieniem do zachodnich krajów. W ten sposób po raz pierwszy CIA dokonała obalenia rządu w obcym kraju. Lecz czy była to ostatnia taka operacja Stanów Zjednoczonych? W filmie wypowiadają się arabiści, historycy, dyplomaci i politycy, a całość wzbogacono archiwaliami telewizyjnymi i zdjęciami.