Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Cena prawdy

Kraj: Polska
Realizacja: Marcin Mamoń, Mariusz Pilis
Rok produkcji: 2001
Czas trwania; 58 minuty
Język: Polski lektor

Film jest osobistą relacją autorów – Marcina Mamonia i Mariusza Pilisa z poszukiwań znanej czeskiej reporterki wojennej Petry Prochazkovej. W czasie wojny w Czeczenii znana czeska reporterka Petra Prohazkova filmowała ludzi, którzy przeżyli coś strasznego. Myślała wówczas, że świat zwróci uwagę na poruszane przez nią problemy. Ale po tylu latach pokazywania tragedii uznała, że traci tylko czas. Jak sama mówi, chciała się przydać. Porzuciła więc pracę dziennikarską i założyła w stolicy Czeczenii sierociniec.

Według słów Petry Prochazkovej: „[wojna w Czeczenii], nie licząc wojny w Afganistanie, to najstraszniejsza ze współczesnych wojen. Tak ogromnego zgromadzenia środków [militarnych] na tak maleńkim skrawku nie spotkałam w żadnym innym miejscu”.

Film próbuje odpowiedzieć na pytanie o sens pracy korespondentów wojennych i o cenę, którą przychodzi im za to zapłacić. Pokazuje wojnę w Czeczenii z perspektywy rosyjskiej i czeczeńskiej, obozy szkoleniowe i partyzantów.