Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Bliski wróg

bliski_wroggarunek: dramat wojenny
kraj: Francja
rok produkcji: 2007
czas trwania: 107 min
reż. Florent Emilio Siri
wyk. Benoît Magimel, Aurélien Recoing, Albert Dupontel
język: polskie napisy

Rok 1959. Młody oficer Terrien (Benoît Magimel) obejmuje dowództwo francuskiego oddziału stacjonującego w Algierii. Spotyka tam sierżanta Dougnaca (Albert Dupontel) – twardego, doświadczonego żołnierza, którego już nie zaskakuje okrucieństwo wojny. Różnica charakterów i światopoglądów, jak również bezwzględna rzeczywistość wojenna, wystawiają mężczyzn na ciężką próbę.

Trwająca osiem lat wojna pochłonęła w sumie życie 145 tysięcy algierskich bojowników i 26 tysięcy żołnierzy francuskich. Obraz oparty na książce dziennikarza Patricka Rotmana. Trzy nominacje do Cezara: za najlepszą muzykę (Alexandre Desplat), najlepsze zdjęcia (Giovanni Fiore Coltellacci) oraz za najlepszy dźwięk.