Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Punkówa

reżyser: Sini Anderson
USA, 2013, 82 min.
polski lektor

Historia Kathleen Hanny – charyzmatycznej wokalistki Bikini Kill i Le Tigre, związanej z feministycznym ruchem Riot Grrrl.

Kathleen Hanna jest amerykańską punkową wokalistką znaną przede wszystkim ze swoich feministycznych poglądów i zaangażowanie w ruchy walczące o równouprawnienie. Zainteresowanie feminizmem Kathleen zawdzięcza matce, która zabrała córkę na wiec, gdzie mogła posłuchać przemawiającej ikony feminizmu – Glorii Steinem. Hanna pierwsze kroki stawiała jako poetka, pod koniec lat 80. zdecydowała się na wyrażanie swoich poglądów w formie piosenek.

W ciągu swojej kariery ta charyzmatyczna wokalistka śpiewała w takich zespołach jak Bikini Kill i Le Tigre. W 1998 roku wydała solową płytę pod pseudonimem Julie Ruin. Była również współzałożycielką ruchu riot grrrl, który już w nazwie, poprzez potrójne r („grrrl” od „girl”), wyraża gniew na świat zdominowany przez mężczyzn. Punkówa całe życie angażuje się aktywnie w walkę o prawa kobiet i homoseksualistów.

Reżyserka filmu Sini Anderson pokazuje życie swojej bohaterki od samego początku, od jej trudnego dzieciństwa, przez pierwsze kroki w karierze i zaangażowanie w skrajne ruchy feministyczne, aż po wydanie solowej płyty i małżeństwo z Adamem Horovitzem, muzykiem z Beastie Boys. W filmie wypowiadają się przyjaciele i współpracownicy artystki. Kathleen sama ich zaprosiła do współpracy, dbając o to, by było wśród nich jak najwięcej kobiet. Dokument wzbogacony jest materiałami prywatnymi wokalistki – zdjęciami i nagraniami.