Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Punk w Afryce

reżyser: Keith Jones, Deon Maas
RPA/Czechy/Zimbabwe/Mozambik, 2012, 81 min.
polski lektor

Trzy kraje i jedna rewolucja muzyczna. Film Keitha Jonesa i Deonq Maasq to historia punku w Afryce, w czasach ostatnich zawirowań politycznych i społecznych.

Reżyserzy przedstawiają historię punku w Republice Południowej Afryki, Mozambiku i Zimbabwe. W tych krajach subkultura punkowa łączy się z wydarzeniami politycznymi. Artyści tworzą muzykę, a w tle rozgrywają się walka o władzę, problemy ekonomiczne a nawet wojna domowa. Dokument sięga do korzeni – od podziemnej muzyki rockowej z lat 70. tworzonej w Johannesburgu, przez pierwsze zespoły punkowe, które powstały w wyniku powstania w Soweto i antyaperhaidowe hardcorowe zespoły z lat 80., aż po muzyków ska z Cape Town tworzących w latach 90.

Dziś artyści czerpią z tego dziedzictwa: stawiają czoła wyzwaniom politycznym w Zimbabwe i zmagają się z problemami mniejszości Afrikaans w RPA. Dokument wzbogaca świetna muzyka, wywiady i rzadkie materiały archiwalne, z których widzowie mogą poznać takie zespoły jak: Suck, Wild Youth, Safari Suits, Power Age, National Wake, KOOS, Kalahari Surfers, The Genuines, Hog Hoggidy Hog, Fuzigish, Sibling Rivalry, 340ml, Panzer, The Rudimentals, Evicted, Sticky Antlers, Freak, LYT, Jagwa Music, Fruits and Veggies, czy Swivel Foot.