Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Niech żyje utopia!

reż. Juan Gamero | Hiszpania, 1997 | 69 min.
Język: hiszpański | Napisy: polskie

„Niech żyje utopia!” jest dokumentem, na który składa się ponad 30 wywiadów z aktywnymi działaczami rewolucji społecznej w Hiszpanii, która wybuchła w 1936 roku. Film przybliża nam działalność anarchistyczną w Hiszpanii i pokazuje, jak wiele regionów działało na zasadach oddolnych i jakie dzięki temu osiągnięto korzyści m.in. tworzenie nowych szkół, darmowa edukacja, uspołecznienie środków produkcji, co przełożyło się na wzrost produktywności (szczególnie w rolnictwie).

W tym doświadczeniu wzięło udział około 8 milionów ludzi. To największy „eksperyment” zasad komunizmu anarchistycznego w nowożytnej historii. Różne kolektywy rolne i przemysłowe natychmiast ustanowiły równość ekonomiczną zgodnie z podstawową zasadą równości i wolności : „Od każdego według jego zdolności i każdemu według jego potrzeb”.

Film pokazuje życie w anarchistycznym społeczeństwie – przeciwnym kapitalizmowi i totalitarnemu komunizmowi.