Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Lato miłości. Świat według hipisów

mini seria dokumentalna
Niemcy, 2007, 4×52 min.
polski lektor

Flower Power, wolna miłość i muzyczna rewolucja! Energetyczny, czteroczęściowy dokument o niezwykłym „lecie miłości” 1967 roku. Wtedy to tysiące młodych ludzi z całych Stanów Zjednoczonych przyjechało do Haight-Ashbury, mekki hippisów w San Francisco, by wziąć udział w wielkim muzycznym i społecznym wydarzeniu.

Wszystko zaczęło się 14 stycznia 1967 od przełomowego dla ruchu hippisowskiego happeningu „Human Be-In”, który odbył się w Golden Gate Park w San Francisco. Zorganizowany był m.in. w proteście przeciwko delegalizacji LSD oraz po to, by zjednoczyć aktywistów politycznych z Uniwersytetu w Berkeley z hippisami z Haight-Ashbury, dzielnicy San Francisco zamieszkiwanej przez „dzieci kwiaty”. Wśród uczestników happeningu znaleźli się m.in. Timothy Leary, Allen Ginsberg, a także zespoły The Greatful Dead czy Jefferson Airplane.

Siła ruchów hippisowskich osiągnęła punkt kulminacyjny latem 1967 roku, gdy tysiące młodych ludzi ściągnęło do Haight-Ashbury, by wziąć udział w wielkim „lecie miłości”. Jego najważniejszym wydarzeniem był Festiwal w Monterey w Kalifornii 16-18 czerwca 1967. Podczas trzech dni wypełnionych muzyką wystąpiły takie zespoły, jak: The Animals, Simon and Garfunkel, Janis Joplin i Big Brother & The Holding Company, The Byrds, Ottis Redding, The Jimi Hendrix Experience, The Who, Grateful Dead, czy The Mamas & the Papas. 6 października 1967 roku „lato miłości” zostało pożegnane podczas symbolicznego pogrzebu na evencie „Śmierć hippisów” („The Death of Hippie”).

Autorzy tego czteroodcinkowego dokumentu pokazują ponad 8 miesięcy roku 1967, wypełnionych siłą Flower Power, wolną miłością, społecznymi postulatami a przede wszystkim mnóstwem dobrej, rewolucyjnej muzyki! W każdym z epizodów twórcy filmu skupiają się na głównych zagadnieniach związanych z ruchem – wolnej miłości i rewolucji seksualnej, hippisowskich społecznościach, aspektem duchowości oraz festiwalach i muzyce.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?