Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Byli w Czerwonych Brygadach

Byli w Czerwonych Brygadachkraj: Francja
rok produkcji: 2009
reżyseria: Mosco Levi Boucault
czas trwania: 60/65 min
język: polski lektor

W 1978 roku były pięciokrotny premier kraju Aldo Moro został uprowadzony i zamordowany. Odpowiedzialność za zamach ponosiła terrorystyczna organizacja Czerwone Brygady. Mieli po 20-30 lat, pochodzili głównie z Mediolanu i Rzymu. Przekonanie o braku skuteczności ruchów pokojowych nakazał im zbrojnie zatrząść w posadach całą Italią. Udało im się to w marcu 1978 roku, kiedy pojmali Moro, wówczas jednego z najbardziej wpływowych polityków. Człowiek będący symbolem włoskiej władzy spędził 55 dni w niewoli Czerwonych Brygad. 9 maja odbyła się jego egzekucja.

Ten film to gruntowna analiza powstania osławionej organizacji i opowieść o jej liderach. To także historia zapału, który ujście znalazł w przemocy i rozlewie krwi.

Polecamy również film „Śmierć w Rzymie. Sprawa Aldo Moro”, który patrzy na tamte wydarzenia z innej perspektywy.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?