Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wywiad z Pun Ngai, autorką książki „Pracownice chińskich fabryk”

Wywiad z Pun Ngai, autorki książki "Pracownice chińskich fabryk"W listopadzie 2010 r. ukazała się w języku polskim książka Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk“. W dniach 22 i 23 listopada autorka promowała książkę w Poznaniu i Warszawie. Wydawcy książki wraz z SzumTV przeprowadzili wywiad z Pun Ngai na temat sytuacji tytułowych pracownic, zmian gospodarczych w Chinach, powstaniu nowej klasy robotniczej. Pun Ngai opowiada również o tym, jak sama pracowała w fabryce prowadząc badania w latach 90. oraz o grupach studenckich, które obecnie zatrudniają się w fabrykach, m.in. Disney’a czy Foxconn, by opisywać warunki pracy i wywierać presję na zarządy, by poprawić sytuację pracowników.

W wywiadzie nie zabrakło wątków porównawczych z Polską. Pun stwierdza: „Zmiana gospodarcza, zarówno w Chinach jak i w Polsce, polega właściwie na tym samym. Oznacza ona nadejście globalnej gospodarki (…). Widzimy, ze w Polsce wiele osób straciło prace. W wielu państwach zachodniej Europy pojawiły się głosy oskarżające chińskich pracowników o to, że kradną miejsca pracy. Lecz chcę podkreślić, że to globalny kapitał kradnie miejsca pracy, a nie robotnicy”. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

Natomiast autorka wstępu do książki, Ewa Charkiewicz, rozmawiała z Kazimierą Szczuką na temat książki Pun Ngai 28 listopada 2010 r. w radiu Roxy. Wywiad można odsłuchać: