Robotnicy 80
kraj: Polska
reżyseria: Andrzej Zajączkowski, Andrzej Chodakowski
rok produkcji: 1980
Film dokumentalny o robotnikach Stoczni Gdańskiej prowadzących strajk w 1980 roku ilustrujący wydarzenia wokół strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Zawierający rozmowy z ważnymi uczestnikami strajku Anną Walentynowicz, Andrzejem Gwiazdą, Lechem Bądkowskim, ale również Lechem Wałęsa, który niezależnie od swoich uwikłań, odegrał podczas strajku niewątpliwie ważna rolę.
Rzadko się zdarza, by film dokumentalny dorównał popularnością fabularnemu. W historii polskiego kina jest jednak pewien wyjątek – dokument, który – gdy wszedł na ekrany – prawdopodobnie widzieli wszyscy, choć gazety zamiast jego tytułu w swych programach kin zamieszczały jedynie adnotację „wszystkie seanse wyprzedane”. To „Robotnicy ’80”, czyli filmowy zapis strajku w Stoczni Gdańskiej, który zmienił historię nie tylko Polski. Przypieczętowaniem porozumienia, którego podpisaniem w ostatni dzień sierpnia 1980 roku zakończył się ten protest, było powstanie w niespełna trzy tygodnie później, 17 września, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Na wniosek jednego z jego czołowych działaczy, Karola Modzelewskiego – dziś profesora historii na Uniwersytecie Warszawskim – związek objął swym działaniem cały kraj i przyjął nazwę Solidarność.
„Robotników ‘80” reżyserował absolwent praskiej Akademii Sztuki Filmowej FAMU, Andrzej Zajączkowski. Wyjazd do Gdańska tamtego lata okazał się dla niego drugim wejściem w sam środek historycznych wydarzeń. Pierwszym była „praska wiosna” i inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W rozmowie z Markiem Pędziwolem Andrzej Zajączkowski wspomina, jak powstawał najważniejszy bodajże dokument w historii polskiego kina.