Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Grecka fabryka w rękach robotników

kraj: Niemcy
rok: 2017
czas trwania: 31 min
język: polskie napisy

Przy bezrobociu sięgającym 30%, dochodach pracowników na poziomie zera, chorzy od nadmiaru wielkich słów, obietnic i nowych podatków, nieopłacani od maja 2011, wstrzymujący się od pracy w fabryce porzuconej przez pracodawców, pracownicy Vio.Me, na zgromadzeniu załogi, postanowili, że nie będą ofiarami wiecznego bezrobocia, ale że przejmą zakłady we własne ręce i sami poprowadzą produkcję.

W październiku 2011 formalnym wnioskiem utworzyli samorządną kooperatywę robotniczą, żądając prawnego uznania zarówno tej, jak i wszelkich przyszłych podobnych inicjatyw. Jednocześnie domagali się funduszy na uruchomienie produkcji – pieniędzy, które tak czy owak należały do nich, jako tych, którzy tworzą bogactwo społeczeństwa. Plan ten spotkał się z obojętnością państwa i biurokracji związkowych. Został zaś przyjęty z wielkim entuzjazmem przez ruchy społeczne. Otwarta Inicjatywa Solidarności w Salonikach i podobne przedsięwzięcia w innych miastach przez ostatnie pół roku walczyły, aby szerzyć przesłanie Vio.Me w całym społeczeństwie.

Jest to pierwsza próba samozarządzania w przemyśle dotkniętej kryzysem Grecji, ale pracownicy Vio.Me. wierzą, że to początek całej serii podobnych przedsięwzięć.

Więcej informacji poświęconych przejęcia fabryki przez pracowników:
http://www.viome.org/p/polski.html