Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Utracone dziedzictwo

Utracone dziedzictwokraj: Francja
reżyser: François-Xavier Pelletier
rok produkcji: 2007
czas trwania: 5 x 52 minuty
język: polski lektor

Seria o ludach, z których istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. Topniejące społeczności, których prastary styl życia wydaje się skazany na zniszczenie przez wzbierającą falę postępu. Oto opowieść o utraconym dziedzictwie.

Lud Mohana żyje w izolacji od świata zewnętrznego, pielęgnując przekazywaną z pokolenia na pokolenie tysiącletnią wiedzę. Dla tych nomadów z doliny rzeki Indus natura jest niczym książka, z której czerpie się niezbędne informacje. Ich przeznaczenie ściśle związane jest ze środowiskiem, w którym żyją, wiernymi towarzyszami są słodkowodne delfiny, a jedyne idee, jakie wyznają to wolność i godność. Od czterech tysięcy lat Manchar, pakistańskie jezioro karmi okolicznych ludzi i liczne gatunki zwierząt. Rytm życia tubylców jest ściśle związany z migracjami pelikanów, kormoranów, czapli i mew. Każdej zimy przyjeżdżają z najodleglejszych nadjeziornych zakątków, by tańczyć i śpiewać jak ptaki. Czas tego festiwalu traktują jako otwarcie się na świat.

Przetrwanie na wybrzeżu Brazylii zależy od współdziałania. Miejscowi ludzie od wieków żyli w harmonijnej relacji z delfinami, dzieląc się rybami jako podstawowym pożywieniem. Dziś symbioza ta jest poważnie zagrożona, stawiając także pod znakiem zapytania przetrwanie lokalnej społeczności i ich wodnych przyjaciół.

Życie Indian Chimanes nierozerwalnie związane jest z lasem. Aby uniknąć zagłady, ci mieszkańcy Boliwii zdecydowali się na życie w izolacji od nowoczesności i wielkich ludzkich zbiorowisk. W dżungli u podnóża Andów jest ich blisko pięć tysięcy. Przyroda karmi ich, ubiera i daje im niezbędną energię. W umysłach ostatnich Chimanes żyje zaś zbiorowa wiedza, od której zależy być może ich przyszłość.
Sakuddeï to ostatni przedstawiciele kultury Mentawai szczycącej się historią liczącą trzy tysiące lat. Nazwa ludu oznacza dosłownie „ci, którzy uciekli”. Gdy w roku 1954 rząd Indonezji rozpoczął modernizację kraju, Sakuddeï jako jedyni się sprzeciwili, desperacko broniąc swojego dziedzictwa. Zepchnięci do najgłębszych rejonów dżungli wciąż kontynuują pokojowy opór. Niestety tropikalny las znika wraz z nimi.

Tym ludom poświęcona jest seria „Utracone dziedzictwo”, wyjątkowe studium ostatnich społeczności na planecie.

Lud znad rzeki Indus (1/5)

Ludzie-Ptaki (2/5)

Delfiny z Santa Catarina (3/5)

Dzieci puszczy (4/5)

Sakkudei, czyli uciekinierzy (5/5)