Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Tajemnicza historia kart kredytowych

Tajemnicza historia kart kredytowych USA, 2004
Reżyseria: Tom Koch

Banki Stanów Zjednoczonych koncentrują się w swych działaniach na najbogatszych klientach, czyli około dziewięćdziesięciu milionach Amerykanów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zadłużenie karty kredytowej w przeciętnym amerykańskim gospodarstwie podwoiło się. Statystyczna rodzina, korzystająca średnio z dziesięciu kart kredytowych, ma dług w wysokości 7.500 dolarów. Dzięki temu banki zyskały w samym tylko 2003 roku około 30 bilionów USD.

Dużą część tego stanowią profity osiągnięte dzięki, zdaniem krytyków nieuczciwych, taktykach stosowanych przez banki, jak np. przyznawanie ogromnych limitów zadłużenia i nakładanie na rachunek klienta wysokich prowizji. Jednak amerykańscy bankierzy twierdzą, że ryzyko niespłacenia długu jest na tyle duże, iż bankowi należy się odpowiednia rekompensata.

Coraz więcej konsumentów wnosi skargi, zaś prawo rozbudowywane jest w kierunku ochrony klientów instytucji wydających karty kredytowe. Jednak kontrola władz jest ograniczona. Problem jest na tyle istotny, że doprowadziło to do ogólnonarodowej wojny dotyczącej ochrony interesów konsumenckich z pomocą sądu i Kongresu.Dokument śledzi historię rozwoju sektora kredytowego i stara się dać odpowiedź na pytanie, dlaczego stał się on tak dochodowy i skąd się bierze jego olbrzymi wpływ na politykę. Odkryjemy też tajemnice technik, stosowanych przez banki, osiągania jak największych zysków kosztem nierozważnych klientów.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?