Tabletki szczęścia
Kraj: Francja
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 52 minuty
Język: Polski lektor
Utrzymanie wysokiej formy fizycznej, brak huśtawki nastrojów, poszerzenie zdolności intelektualnych lub zapewnienie wysokiej sprawności seksualnej – wszystko to mają zapewnić nowoczesne tabletki i pigułki. Dla setek tysięcy ludzi na całym świecie warunkiem szczęścia jest dzisiaj apteczka bogata w najnowsze zdobycze farmaceutyki.
We Francji menedżerowie w wielkich korporacjach zażywają mieszanki narkotyków, by móc pracować przez 24 godziny bez ustanku. W USA podaje się dzieciom Ritalin, lek mający za zadanie okiełznać hiperaktywność, by dobrze radziły sobie w szkole. Na całym świecie popularna Viagra przyjmowana jest przez mężczyzn celem poprawy sprawności seksualnej. To tylko kilka współczesnych zastosowań nowych produktów farmaceutyki. Ogromna rzesza ludzi wierzy, że jest w stanie poprawić jakość swojego życia różnego rodzaju środkami chemicznymi.
„Medycyna nie jest już remedium na dolegliwości” – przekonuje Laurent Lunetta, francuski reżyser filmu dokumentalnego „Tabletki szczęścia”. Jego zdaniem starożytna nauka przekształciła się w „nowoczesną magię”, dawkującą cudowne leki wszystkim chętnym. Podróżując między Francją a Stanami Zjednoczonymi, Lunetta przygląda się wielkiej fali lekomanii oraz konsekwencjom, jakie z niej wynikają. Dla przykładu zażywanie Prozacu wywołuje stan zwany hipertymią – osoba jest pełna entuzjazmu, energiczna i pewna siebie, nie doświadcza wahań nastrojów i stanów melancholii. Jednak dane mówią, że Prozac u niektórych osób może zwiększać skłonności samobójcze i poniekąd doprowadzić do śmierci pacjentów.
Film „Tabletki szczęścia” ukazuje rosnące zapotrzebowanie (a wraz z nim wzrastające uzależnienie) na substancje farmaceutyczne i nutraceutyczne. Suplementy dietetyczne wzbogacane hormonami, napoje energetyzujące, powszechnie nadużywany antydepresyjny Prozac, działający stymulująco Modafinil czy podnoszący wydajność układu nerwowego Ritalin to kilka z najpopularniejszych „tabletek szczęścia”, których popularność nie tylko budzi rozliczne wątpliwości, ale i mówi bardzo wiele o społeczeństwie, w jakim żyjemy.