Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Kalkuta od świtu do zmierzchu

kraj: Polska
rok produkcji: 2015
czas trwania: 53 minuty

Sercem Kalkuty jest rzeka Ganges, wyraźnie wybijająca rytm, w jakim mieszkańcy budzą się każdego dnia. To nad jej brzeg przychodzą na poranne i wieczorne modlitwy, tu też rozpoczyna się opowieść o tym niezwykłym mieście. Kolory i dźwięki onieśmielają swoją intensywnością, zacierają się granice pomiędzy ubóstwem a przaśnością, Kalkuta jest w ciągłym biegu. Miasto przepełnione jest ludźmi, z których każdy ciężko pracuje aby godnie żyć. Śpiewak z pociągu zbiera na studia syna, dwóch młodych chłopców zajmuje się kozami, aby wydać siostrę za mąż, mała dziewczynka robi akrobacje na linie, utrzymując w ten sposób całą rodzinę. Pomimo ciężkich warunków, w jakich przyszło im żyć, mieszkańcy Kalkuty nie zapominają o swoich marzeniach i o tym co w życiu jest naprawdę ważne.

Studenci uniwersytetu walczą o prawa kobiet, dzieci z Kalighatu uczą się jak dobrze traktować bliźnich, a pracownik Taty rozważa zmianę pracy, marząc o karierze filmowca. Kalkuta na pierwszy rzut oka wydaje się być pogrążona w chaosie, jednak z czasem łatwo zauważyć, że spod tej powierzchowności przebija się niezwykła harmonia, w jakiej mieszkańcy nauczyli się żyć. Pomimo wciąż obecnej na ekranie ciężkiej pracy, z przewijających się twarzy nie znikają uśmiechy, zarówno dziecięce, jak i te doświadczone życiem. Miasto zwalnia dopiero po zmierzchu, aby następnego dnia znów obudzić się w wybijanym przez Ganges rytmie.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?