Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Super Size Me

Kraj: USA
Reżyseria: Morgan Spurlock
Rok produkcji: 2004
Czas trwania: 96 minuty
Język: Polski lektor

Film dokumentalny prezentujący bezkompromisowe spojrzenie na jeden z największych problemów współczesnych Amerykanów – otyłości. A także na jedną z najważniejszych jej przyczyn – działalność sieci 'fast food’ i producentów sprzedawanej tam żywności.

„Super size” to maksymalnie powiększony zestaw serwowany w restauracjach McDonald’s i to właśnie daniami z McDonald’sa postanowił żywić się przez miesiąc reżyser filmu. Przez 30 dni trwania „eksperymentu” Spurlock przytył 12 kilogramów, poziom cholesterolu w jego krwi zwiększył się wielokrotnie, on sam zaś zaczął się uskarżać na rozmaite dolegliwości, od bólu głowy po spadek libido.

Pomysł nakręcenia filmu przyszedł Spurlockowi w 2002 roku, gdy zobaczył reportaż o dwóch młodych kobietach z Nowego Jorku, które wniosły do sądu pozew przeciwko McDonald’sowi, oskarżając restaurację o spowodowanie ich otyłości. Rzecznik McDonald’sa tłumaczył, że ich jedzenie jest zdrowe i pożywne. Skoro tak, pomyślałem, hamburgery nie powinny mi zaszkodzić nawet, gdybym je jadł codziennie – mówi reżyser. W filmie Spurlock rozmawia z dietetykami, lekarzami, ludźmi zaangażowanymi w promowanie zdrowego stylu życia oraz zwykłymi bywalcami restauracji fast-food.

W USA, Kanadzie i Australii Mc Donalds stworzył specjalną kampanię reklamową mającą być odpowiedzią na ten film.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?