Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Spotkanie

SpotkanieAustralia, 2009, 52 min.

Yuwali miała siedemnaście lat, kiedy po raz pierwszy zetknęła się z białymi ludźmi. Na widok ich samochodów struchlała ze strachu, myśląc, że to ożywione skały.

W roku 1964 ostatni Aborygeni dowiedzieli się, że ich kraj od dwustu lat kolonizowany był przez przybyszy z zachodu. To był ostatni tego rodzaju „pierwszy kontakt”, do jakiego doszło na Antypodach.

36 lat temu rząd Australii podjął decyzję o przeprowadzeniu próbnego startu prototypowej rakiety kosmicznej na rozległej przestrzeni Wielkiej Pustyni Piaszczystej. Nikt nie spodziewał się, że w ekstremalnych warunkach spalonego słońcem terenu żyć mogą ludzie. Tym większe było zdziwienie funkcjonariuszy wojskowych służb, kiedy na południe od miasta Broome odkryli blisko dwudziestoosobową grupę Aborygenów.

Lud Martu, bo tak nazywali się ci nomadzi, od setek lat żył na pustyni, trudniąc się łowiectwem i zbieractwem. Półnadzy, otoczeni psami dingo, praktycznie nie posiadający nic na własność, nigdy wcześniej nie widzieli białego człowieka. Przekonani, że obcy zabiją ich i zjedzą, uciekli w panice. „Białe diabły” okazały się tylko nieco bardziej łaskawe – odnalezionych Martu, skrępowanych i przerażonych, wysłali dwieście kilometrów z dala od ich domu, do osady Jigalong. Ostatni „pierwszy kontakt” przypieczętował koniec nomadycznego stylu życia rdzennych mieszkańców Australii.

Dwaj reżyserzy, BENTLEY DEAN i MARTIN BUTLER powracają do wydarzeń z 1964 roku. W ich filmie, wyróżnionym nagrodą dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Filmowym w Sydney, odżywają one za sprawą relacji ich uczestników, archiwalnych nagrań oraz urzekających pięknem zdjęć dzikiego australijskiego krajobrazu. „Spotkanie” to niezwykła opowieść o zetknięciu kultur w najbardziej ludzkim jego wymiarze i o pierwotnym świecie, który – choć długo pozostawał w ukryciu – w zetknięciu ze współczesnością nie miał szans na przetrwanie.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?