Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Powracająca fala

kraj: Polska
rok produkcji: 2018
reżyseria: Michał Wiraszko
czas trwania: 38 minuty

Czas przyszły dokonany. Opowieść o atmosferze wielkich przemian z perspektywy niewielkiego Jarocina i o sile muzyki. W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina zapytać ludzi „co to jest przyszłość?”. Miejsce i pytanie nie były przypadkowe. Czasy były niepewne, a festiwal w Jarocinie symbolizował wszystko to, co miało nadejść po roku 1989. Pytani nie snuli kolorowych wizji. Towarzyszyła im zachowawczość, klaustrofobia i… fantastyczna muzyka. W efekcie powstał jeden z najważniejszych polskich dokumentów muzycznych – „Fala”.

Trzydzieści lat później bohaterowie „Fali” ponownie stają przed kamerą. Ponownie, już w przyszłości, którą wyobrażali sobie w 1985 roku odpowiadają jeszcze raz na pytanie „co to jest przyszłość?”. Kim są dzisiaj zbuntowani nastolatkowie z tamtych lat? Jak potoczyły się losy artystów? Co z ich przewidywań się spełniło, czego się nie spodziewali? W filmie zobaczymy Robertów Gawlińskiego i Brylewskiego, Olafa Deriglasoffa, Zbyszka Krzywańskiego i Tomka Lipińskiego. Zobaczymy w końcu Pawła Kukiza, najbardziej niejednoznaczną postać tamtego pokolenia, którego życiorys siłą rzeczy wybija się na jeden z głównych wątków filmu. W narratorów wcielili się Magdalena Łazarkiewicz i Walter Chełstowski – osoby najbliżej związane z festiwalem i filmem z roku 1985.