Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Postprawda: Dezinformacja i koszt fake newsów

Kraj: USA
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Andrew Rossi
język: polski lektor

We współczesnym świecie jednym z najpoważniejszych zagrożeń, doświadczanym przez wszystkich obywateli, jest zjawisko „fake newsów”. Twórcy dokumentu postanowili poruszyć temat dezinformacji i fałszywych wiadomości, które szerzyły się w Stanach Zjednoczonych. Film ukazuje nie tylko same skandale, ale wyjaśnia, w jaki sposób do nich doszło i dokładnie omawia konsekwencje fabrykowanych informacji i kampanii dezinformacyjnych. Oprócz tego skupia się na ofiarach tych incydentów. Przywołane zostały najgłośniejsze i najbardziej katastrofalne w skutkach afery.

Wśród nich pojawiła się m.in. „Pizzagate” z 2016 roku, a więc teoria spiskowa dotycząca rzekomej siatki pedofilskiej działającej w rodzinnej restauracji. Plotka doprowadziła nie tylko do internetowej lawiny pełnych nienawiści komentarzy, ale do napadu uzbrojonego mężczyzny na lokal. Inną sprawą, poruszoną w dokumencie, jest śmierć Setha Richa, pracownika Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, zastrzelonego podczas włamania. Zabójstwo łączono z opublikowaniem na WikiLeaks maili Hillary Clinton, choć dowody wskazywały, że nie ma to żadnego związku. Dokument uwzględnia także próbę zdyskredytowania byłego dyrektora FBI Roberta Muellera, który prowadził dochodzenie ws. ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku. Twórcy nie zbywają milczeniem afery z 2015 roku, gdy wojskowe manewry zostały uznane za pretekst do internowania politycznych wrogów prezydenta Obamy.

W dokumencie wypowiedzą się reporterzy i specjaliści, którzy wytłumaczą sposób szerzenia się fake newsów i zwrócą uwagę na nieocenioną rolę rzetelnej pracy dziennikarskiej. W 2019 roku FBI oficjalnie uznało teorie spiskowe za krajowe zagrożenie turystyczne. Zwróciło się również do opinii publicznej, prosząc o czujność wobec informacji pojawiających się w mediach, zwłaszcza tych w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Jednakże amerykański Senat nie przyjął przepisów, które miały nie celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas tego wydarzenia.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?