Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Persepolis

Persapolisreżyseria Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
muzyka Olivier Bernet
produkcja: Francja , USA
gatunek: Animacja, Dramat
rok produkcji: 2007
czas trwania: 95 min.
język: polski lektor

Persepolis to gorzka a zarazem wzruszająca opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu pewnej dziewczynki w Teheranie, w trudnych czasach rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane z zapałem rozczytuje się w komiksowej wersji Materializmu dialektycznego. Wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie o tradycjach komunistycznych, marzy o zostaniu prorokinią. Fascynują ją opowieści o walkach socjalistów ze zbrodniczym reżimem. Dzięki jej perypetiom poznajemy Iran, gdy po obaleniu Mohammeda Reza Pahlawiego islamscy fundamentaliści przejmują władzę, zmieniając kraj o wielkim potencjale ekonomicznym i kulturowym w państwo policyjne rządzone przez fanatyków religijnych. Obserwujemy jej inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punk rocka, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wybucha wojna irańsko-iracka, Marjane zostaje wysłana przez swoich rodziców, do szkoły w Austrii. Tam poznaje zupełnie inny świat. Związuje się ze środowiskiem nihilistycznych punkowców i anarchizujących hippisów. Jednak wciąż nie może zapomnieć o poważnych problemach z jej rodzinnych stron a wychowana w kapitalizmie młodzież mimo swojego młodzieńczego buntu zdaje się nie traktować poważnie palących problemów społecznych. W takich okolicznościach przeżywa ona swoje pierwsze miłości i rozterki z nią związane, które sprowadzą na młodą Marjane jeszcze większe kłopoty.

Film ten może służyć nie tylko jako źródło wzruszeń i rozrywki na wcale nie niskim poziomie (jak można by się spodziewać po adaptacji komiksu), ale może stanowić dobrą podstawę do poznawania problematyki tamtego regionu z punktu widzenia ludzi wrażliwych społecznie.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?