Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Pęknięty księżyc

Pęknięty księżycBrazylia/Indie, 2010, 50 min
reżyseria: Marcos Negrão, André Rangel
polski lektor

Rodzina koczowników przemierza doliny zachodnich Himalajów. Tam, gdzie jeszcze niedawno płynęły rzeki i rozciągały się pastwiska, dziś widać jedynie nieprzyjazną pustynię. – Zastanawiasz się pewnie dlaczego żyjemy w takim miejscu – mówi Sonam, wciągając na plecy wiązkę patyków – To jest ziemia naszych przodków, nasza ziemia.
Sonam jest jednym z nielicznych himalajskich nomadów. Wierny stylowi życia przodków, z każdym rokiem bezsilnie patrzy jak żyzne niegdyś doliny zamieniają się w pustynię. Tymczasem jego syn buntuje się, bo nie chce żyć w miejscu, które dla jego pokolenia jest już stracone. Nie można jednak ot tak po prostu porzucić krainy, z której się pochodzi.

– Niektórzy już postanowili odejść – mówi o pobratymcach Sonam – Tutaj byli bogaczami, lecz w mieście czekało na nich tylko cierpienie.

Zachodnie Himalaje, ziemie położone na styku Indii i Chin są regionem, w którym szczególnie można dostrzec zmiany klimatyczne. Miejscowi koczownicy, od wieków trudniący się pasterstwem, nie mają już gdzie wypasać bydła. Sami coraz częściej chorują – wciąż wystawieni na palące słońce doświadczają poparzeń i problemów ze wzrokiem. Ludzie tacy jak Sonam nie są w stanie uniknąć dramatycznego wyboru – porzucić rodzinne strony na zawsze czy zostać i kultywować tradycyjny styl życia, ale też zmagać się z coraz bardziej ekstremalną pogodą.
– Nikt nie znajdzie pokoju i szczęścia, gdy porzuci swych bogów i obrońców – przekonuje jedna z kobiet należących do plemienia. Nomadowie szukają więc duchowej pomocy wśród bogów, pytają o radę wyroczni, zanoszą modły o błogosławieństwo dla zwierząt, coraz gorzej znoszących przeciągające się okresy suszy. Prastare rytuały nie są jednak w stanie przynieść ratunku…

„Pęknięty księżyc” to film imponujący wizualnym urokiem. Przenosi widza w niedostępny zakątek Ziemi, w którym drastycznie zmieniający się krajobraz skazuje rdzenną ludność na wyjątkowo trudne warunki życia. To opowieść o niezwykłym świecie himalajskich nomadów, który ginie na ich oczach wraz z krainą, która niegdyś wydawała się im rajem.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?