Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Panoptykon – życie pod okiem kamer

reżyser: Peter Vlemmix
Niemcy/Holandia, 2012, 55 min.
polski lektor

Peter Vlemmix sprawdza, jak Holandia kontroluje swoich obywateli na każdym kroku ich życia.

Czy tobie też wydaje się, że nie masz nic do ukrycia? Jeśli tak, to jesteś w błędzie, bowiem twoje życie jest coraz bardziej kontrolowane, a prywatność – naruszana. Jak dokładnie, sprawdza holenderski reżyser Peter Vlemmix. Do nakręcenia dokumentu skłonił go artykuł, w którym przeczytał o nowoczesnych skanerach ciała. Vlemmix postanowił pójść krok dalej i sprawdzić, jak wygląda kontrola obywateli w Holandii. Reżyser doszedł do wniosku, że społeczeństwo zaczyna wykazywać oznaki życia w Panoptikonie, więzieniu zaprojektowanym tak, by strażnicy mogli obserwować osadzonych bez ich wiedzy. Projekt Panoptikonu został wykorzystany przez Michela Foucaulta do rozważań na temat inwigilacji, jakiej poddawani są obywatele. Według Foucaulta wszyscy w państwie opartym na władzy są nadzorowani. Z podobnych założeń wychodzi twórca dokumentu.