Opus Dei: utajniona krucjata
Chile/Francja, 2006, 52min.
reżyseria: Marcela Said Cares, Jean de Certeau
OPUS DEI (łac. Dzieło Boże; pełna nazwa: Prałatura Świętego Krzyża i Opus Dei) – prałatura personalna Kościoła katolickiego. Powstała w Madrycie, 2 października 1928 za pontyfikatu papieża Piusa XI, z inicjatywy św. Josemarii Escrivy de Balaguera.
Według danych podawanych przez Opus Dei, w 2005 należało do niego 85 tysięcy osób. W Polsce jest około 400 członków Prałatury Opus Dei. To jedna z najbardziej tajemniczych i jednocześnie kontrowersyjnych organizacji w obrębie Kościoła katolickiego, której członkami są głównie osoby świeckie (98%).
Autorzy filmu dokumentalnego „Opus Dei” starają się odkryć sekrety tej zakonspirowanej organizacji kościoła katolickiego. Zaglądając przez „uchylone drzwi” i dziurkę od klucza udało pokazać się Opus Dei od podszewki. Codzienne życie członków zrzeszenia, do którego należą zarówno gospodynie domowe, profesorowie uniwersyteccy i ich studenci, jak i magnaci prasowi… Jak wygląda ich codzienne życie, domy, jak funkcjonują w społeczeństwie?
Film przenosi widza ze snu o doskonałym świecie do rzeczywistości duchowej dyktatury. Opus Dei oferuje swoim członkom gotowe rozwiązania na życie, które muszą zaakceptować.
This is a modal window.