Oczy Szeroko Otwarte
gatunek: dramat
kraj: Izrael
reżyseria: Haim Tabakman
obsada: Ran Danker, Ravit Rozen, Zohar Shtrauss, Tinkerbell
rok produkcji: 2009
czas trwania: 91 minuty
język: polski lektor
Dramat miłości zakazanej w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów. Reżyser Haim Tabakman w poruszający i subtelny sposób przedstawia konflikt między prawem boskim i tradycją a uczuciem, które połączyło dwóch mężczyzn.
Akcja toczy się w Meah Shearim – dzielnicy Jerozolimy zamieszkanej przez ultraortodoksyjnych Żydów. Klika ulic dalej toczy się życie nowoczesnego, świeckiego Izraela, ale stąd wydaje się ono bardzo odległe. Zamkniętym światem ortodoksów rządzi tradycja i nienaruszalny porządek rzeczy. Aaron (Zohar Shtrauss) jest powszechnie szanowanym członkiem tej społeczności. Ten dobiegający czterdziestki mężczyzna jest rzeźnikiem, słynie z uczciwości i pobożności, ma żonę i dzieci, a swój czas dzieli w niezmiennym rytmie na pracę, rodzinę i modlitwę. Koniec jego uporządkowanego świata ma miejsce wraz z pojawieniem się Ezriego (Ran Danker) – młodego człowieka, który najmuje się do pracy w sklepie Aarona.
Rzeźnik ze zdumieniem odkrywa w sobie uczucie i pożądanie, jakie budzi w nim chłopak. W ultraortodoksyjnej wspólnocie pobożnych Żydów bycie homoseksualistą jest po prostu niemożliwe. Aaron dobrze zna reguły, które rządzą jego światem. Wie, że nie może liczyć na zrozumienie. Ryzykuje, że straci wszystko: rodzinę, szacunek, miejsce w społeczności, a nawet swoją tożsamość. Dla Aarona nie ma jednak odwrotu; odkrył kim jest i nie potrafi, a także nie chce temu zaprzeczyć.
Reżyser „Oczu szeroko otwartych” – HAIM TABAKMAN – opowiada o uczuciu, które rodzi się w samym sercu ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Jerozolimy. Połączy ono dwóch religijnych mężczyzn. To związek zakazany i wstydliwy, skazujący kochanków na potępienie, wrogość i wykluczenie przez społeczność. Tabakman powstrzymuje się jednak od łatwych ocen oraz formułowania oskarżeń – i w tym leży największa siła jego filmu. Konfrontacja bohatera z otoczeniem jest nieunikniona, ale reżysera bardziej interesuje inny konflikt – rozdarcie duszy pobożnego człowieka łamiącego zasady, w które sam głęboko wierzy. W „Oczach szeroko otwartych” nie ma ideologicznych uproszczeń – jest za to poruszający emocjonalnie dramat, wzmocniony kapitalnym kreacjami aktorskimi.