Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Na krawędzi nieba

gatunek: dramat
kraj: Niemcy/Turcja/Włochy
rok produkcji: 2007
czas trwania: 116 minuty
reżyseria: Fatih Akin
obsada: Tuncel Kurtiz, Nurgul Yesilcay, Hanna Schygulla
język: polskie napisy

Najnowszy film Fatiha Akina, reżysera i scenarzysty, twórcy rewelacyjnego „Głową w mur”. Losy głównych postaci splatają się, wpływają na siebie nawzajem (choć często bez wiedzy bohaterów). Yeter, która wyjechała z Turcji do Niemc w poszukiwaniu lepszego życia, a musi zarabiać jako prostytutka. Jej córka Ayten, radykalna działaczka, którą tureckie władze oskarżają o terroryzm. Przyjaciółka i kochanka Ayten, niemiecka studentka o lewicujących poglądach. Jej matka, kiedyś hipiska, dziś nastawiona na konsumpcjonizm mieszczka. Ali, sędziwy emigrant z Turcji i jego syn, który zaasymilował się w nowej ojczyźnie, zdobył tam wykształcenie, jest uniwersyteckim wykładowcą (na wydziale germanistyki).

Akin zderza ze sobą dwa światy: zachodnią Europę i Turcję. Zderza dwa style życia i dwa sposoby myślenia. Pokazuje z jednej strony ignorancję i brak empatii; eks hipiska na informacje o naruszaniu swobód obywatelskich w Turcji znajduje tylko jedną ripostę: „jak wejdą do Unii, będzie lepiej”. Z drugiej zaś nieumiejętność przystosowania się do życia w innym, „lepszym” świecie. Dla emigrantów z Turcji marzenia o wolności i lepszym życiu często pozostają tylko marzeniami…

Pobierz: