Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Kraj Dogonów. Ginące dziedzictwo

reżyser: Lutz Gregor
Niemcy, 2012, 60 min.
polski lektor

Niemiecki reżyser Lutz Gregor zabiera widzów w fascynujący świat Dogonów – ludu żyjącego w Afryce Zachodniej.

Dogonowie to lud zamieszkujący południowo-wschodnią część Mali, państwa położonego w Afryce Zachodniej. Krajobraz ich regionu jest unikatowy. Charakteryzuje się wioskami położonymi na odcinku około 200 kilometrów wzdłuż spektakularnego uskoku Bandiagara. Dziedzictwo naturalne i kulturowe Dogonów zostało wpisane w 1989 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie kraj Dogonów, ich tańce, maski, drewniane rzeźby i architektura są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Mali.

Przez całe ubiegłe stulecie badacze odnotowywali znaczące zmiany w organizacji społecznej, kultury materialnej i wierzeń tego ludu. W dużej mierze za tę transformację odpowiada duży ruch turystyczny w tym regionie. Lutz Gregor w swoim filmie zabiera widzów do krainy Dogonów i przedstawia im dylematy, przed którymi stają jej mieszkańcy – z jednej strony pragnący dostosować się do nowoczesności panującej wokół, z drugiej chcący zachować swoje unikalne tradycje. Przepiękne zdjęcia i portrety indywidualne mieszkańców Mali sprawiają, że film oferuje imponujący wgląd w fascynujący świat Dogonów.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?