Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Jonestown

jonestownkraj: USA
rok produkcji: 2006
reżyseria: Stanley Nelson
czas trwania: 86 min.
język: polski lektor

18 listopada 1978 roku. 909 członków chrześcijańskiej sekty „Świątynia Ludu” popełnia największe zbiorowe samobójstwo w nowożytnym świecie. Wszystko za namową jednego człowieka, przywódcy sekty Jima Jonesa.

Dokument „Jonestown” to zapis relacji ocalałych świadków tragedii, uzupełniony materiałami archiwalnymi z czasów działalności Jonesa. „Świątynia Ludu” była jedną z większych i bardziej wpływowych sekt na terenie Stanów Zjednoczonych. Powstała w latach 60. ubiegłego stulecia w Indianapolis. Należało do niej ponad 30 tysięcy ludzi, dysponowała majątkiem opiewającym na 15 mln dolarów. Jej przywódca był znaną i cenioną postacią na amerykańskiej scenie politycznej, często przyjmowaną przez wpływowych polityków. Zakładając sektę Jonesem kierowały szlachetne pobudki.

Jego celem było zbudowanie utopijnej społeczności pozbawionej podziałów na biednych i bogatych, czarnych i białych. Nikt dokładnie nie wiedział, co dzieje się wewnątrz wspólnoty. Jej członkowie pracowali na rzecz sekty. W latach 70., gdy „Świątynia Ludu” osiedliła się w San Francisco, na łamach lokalnej prasy ukazał się krytyczny materiał, zarzucający Jonesowi manipulację, inwigilację członków społeczności i wykorzystywanie ich do niewolniczej pracy. Po tym incydencie, opętany paranoją o zagładzie nuklearnej Jones, postanowił znaleźć dla swojej sekty inne, bezpieczniejsze miejsce, gdzie będzie mógł bez ograniczeń szerzyć swoje „nauki”.

Wraz z grupą wiernych przeniósł się do Gujany, wskazywanej jako jedno z nielicznych miejsc, które miałoby ocaleć w przypadku ewentualnych bombardowań. Tam na farmie Jonestown, w głębokiej dziczy, zamieszkało około 1000 wiernych „Świątyni Ludu” wraz ze swoim pastorem-paranoikiem. Byli zupełnie odcięci od świata. Po pewnym czasie uważający się za Boga Jones postanowił przenieść „swoje owieczki” w „lepsze miejsce”. 18 listopada 1978 roku świat obiegła straszna wiadomość o zbiorowym samobójstwie członków „Świątyni Ludu”. Większość zażyła truciznę, bardziej opornych zastrzelono. Do dziś nie udało ustalić się wszystkich szczegółów tragedii.

Dokument był pokazywany na festiwalach filmowych w Tribece, Seattle, Waszyngtonie i San Francisco, gdzie otrzymał nagrodę „Golden Gate”.