Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Gniazdo bestii

Gniazdo bestiireżyseria: Claudio Assis
czas trwania: 80 min.
produkcja: Brazylia 2007
język: polski lektor

Gniazdo bestii opowiada historię młodej dziewczyny zmuszanej przez własnego dziadka do swoistego peep-show.

Auxilidora jest nastolatką, która mieszka wraz dziadkiem Heitorem, w biednej wiosce pośrodku plantacji trzciny cukrowej gdzieś w głębokiej Brazylii. Dziewczyna związana jest z dziadkiem wymuszoną umową. Nie dość, że w ciągu dnia pracuje w domu jak niewolnica, wieczorami Heitor każe jej pokazywać się nago obcym mężczyznom. Ci za odpowiednią opłatą, którą zgarnia dziadek, mogą do woli podniecać się patrząc na jej piękne ciało…

Wydaje się, że jest jednak dla niej jakaś nadzieja. Dziewczyna widzi ją w rodzącym się uczuciu między nią, a młodym mężczyzną kopiącym szambo obok domu dziadka. Niestety, Auxilidora staje się także przedmiotem pożądania Everalda, psychopaty, który sprawia wrażenie człowieka, który nie potrafi inaczej odnosić się do kobiet, jak tylko stosując wobec nich fizyczną przemoc.

Claudio Assis, w tej napisanej i wyreżyserowanej przez siebie historii, zdaje się mówić, że przemoc i nienawiść w stosunku do kobiet są na porządku dziennym na brazylijskich wsiach. Szambo ma w tym filmie przede wszystkim znaczenie metaforyczne. Piękny krajobraz to tylko przykrywka bagna moralnego, w jakim to społeczeństwo żyje, gdzie mężczyźni opętani są przez niepohamowany, zwierzęcy seks. Przedmiotowe i seksistowskie traktowanie kobiet jest tam powszechne, niezależnie od klasy społecznej, a one same niewiele mogą zrobić by to zmienić. Pesymistyczna wymowa filmu nie pozostawia żadnej nadziei, możliwości wyjścia z tej nieludzkiej sytuacji.