Fabryka konsensusu – Noam Chomsky i media
rok produkcji: 1992
czas trwania: 90 min
reżyseria: Mark Achbar, Peter Wintonick
Nakręcony przez dwóch niezależnych filmowców z Kanady film przedstawia życie, rozwój idei Chomsky’ego i kampanie społeczno- polityczne przez niego prowadzone. Film jest rozwinięciem myśli Chomsky’ego zawartej we wcześniej wydanej jego książce ” Fabryka Konsensusu. Polityczna Ekonomia Mass-Mediów”, dowodzącej, że korporacyjne media nie tylko „nie mówią prawdy”, ale są tubą propagandową rządzących i businessowych elit.
Film szczegółową uwagę poświęca amerykańskim środkom masowego przekazu, które służą jako „forma kontrolowania myśli demokratycznego społeczeństwa”, gdzie środki informacyjne systematycznie regulują wiadomości w obronie istniejącego statusu quo.
Do czasu wydania filmu „The Corporation” (2003), był to najbardziej udany film dokumentalny w kanadyjskiej historii, który był odtwarzany w ponad 300 miastach na całym świecie. Film zdobył również 22 nagrody oraz był prezentowany na 50 międzynarodowych festiwalach filmowych. Został przetłumaczony na kilkanaście języków.
Reakcja Chomsky’ego na film była mieszana: podczas rozmowy z reżyserem Achbarem oraz kilkoma działaczami, stwierdził że film do końca poprawnie nie komunikuje jego przesłania, sprawiając, że ludzie sądzą, iż jest przywódcą jakiegoś ruchu kontestacyjnego, do którego oni powinni dołączać. Skrytykował także recenzję filmu przez „New York Times”, który błędnie go odczytał jako wezwanie do wyborów, a nie jako krytykę mediów.