Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Dziewczynka w trampkach

reżyseria: Haifaa Al Mansour
aktorzy: Reem Abdullah, Waad Mohammed, Abdullrahman Al Gohani, Ahd, Sultan Al Assaf
czas trwania: 93 min.
produkcja: Arabia Saudyjska 2012
język: polski lektor

Fabularny debiut pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej. W kraju, gdzie przez kilka dekad nie istniały kina, a film jako sztuka został uznany za sprzeczny z Islamem, Haifa Al-Mansour zrealizowała film, który w ciepły i prosty sposób – daleki od dydaktyzmu i stereotypów – pokazuje powolne zmiany zachodzące w saudyjskim Królestwie.

Pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych Dziewczynka w trampkach wszędzie wzbudza entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Niezwykła, poruszająca, ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia.

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?