Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Człowiek z tektury

Człowiek z tekturyreżyseria: Piotr Brożek
rok produkcji: 2009
kraj: Polska

Film przedstawia jeden dzień z życia Szymona Pietrasiewicza – znanego lubelskiego animatora kultury oraz zaangażowanego społecznie performera, który zasłynął lokalnie happeningiem w supermarkecie, gdzie z tabliczką opatrzoną ceną oraz napisem „Człowiek” prowokacyjnie wystawił się na sprzedaż. Szymon jest również jedną z osób które włożyły wiele własnej energii i wysiłku w stworzenie lokalnego niezależnego centrum kulturalnego, para-skłotu o nazwie „Tektura”, w którym odbywają się koncerty, wystawy, slamy poetyckie. Jak podaje w opisie autor filmu Piotr Brożek, poszukujący odpowiedzi na pytanie o etymologie nazwy „Tektura”,

Tektura z której zrobiono te sprzęty została specjalnie przetworzona ma mnóstwo zalet jest trudno palna czyli bezpieczna w użytkowaniu twarda i wytrzymała nie załamuje się i nie odkształca składane pudełko tekturowe w całości nadające się do ponownego przetworzenia aż 70% surowca potrzebnego do produkcji tektury pochodzi z makulatury to pomaga chronić środowisko zwłaszcza że tektura po wyrzuceniu na śmietnik może być jeszcze sześć razy przetworzona zużyte opakowania papieru i tektury to średnio 48 proc makulatury nadają się dobrze do powtórnego przetworzenia przetworzoną tekturę i gazety można wykorzystać na przykład do produkcji pudełek materiałów papierniczych chusteczek do nosa ręczników papierowych papieru toaletowego pieluch opakowań do jaj i serwetek tektura z której zrobiono te sprzęty.

http://tektura.wordpress.com/