Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Cyganie

kraj: Niemcy
reżyseria: Stanislaw Mucha
rok produkcji: 2008
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

Według różnych szacunków w Europie żyje od 6 do 11 milionów Cyganów. Liczby te, choć niedokładne, czynią z nich liczniejszą grupę etniczną od np. Duńczyków. A jednak Cyganie, jako odrębna nacja, stanowią wciąż wielką zagadkę dla większości Europejczyków.

„Spędziłem 30 dni wśród Cyganów we wschodniej Słowacji – mówi reżyser filmu Stanislaw Mucha. Każdego dnia zdjęć żyłem w ciągłym napięciu, nie wiedząc, co mnie spotka. Jednak nie mogłem nie ulec ich życiowej swadzie, dobremu nastrojowi, potrzebie narzekania, gestom i hojności”.

Celem Muchy było wniknięcie do świata Romów, sportretowanie go, a następnie pokazanie szerokiej widowni. Cyganie – jako najszybciej rozrastająca się grupa etniczna – stają się sąsiadami mieszkańców całej Europy. „Rozproszeni są po całym kontynencie. Nietrudno ich znaleźć w ich wioskach i obozach, ale mieszkają także w wielkomiejskich slumsach, w odrapanych i podupadłych budynkach. Trzeba uświadomić sobie, że oni również żyją w Unii Europejskiej, w bliskim sąsiedztwie nas samych” – przekonuje Mucha.