Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Aaron Swartz: Sieć jest nasza

kraj: USA
rok produkcji: 2018
reżyseria: Brian Knappenberger
czas trwania: 105 minut
język: polski lektor

Dokument ukazuje losy Aarona Swartza – geniusza matematycznego, cudownego dziecka internetu, który znacząco przyczynił się do dynamicznego rozwoju sieci. Zasłynął jako zaangażowany bojownik o zachowanie wolności w internecie i równouprawnienie w dostępie do informacji. Jego manifest z 2008 roku naraził go na rozprawy i wielomilionowe pozwy od instytucji chroniących prawa autorskie. Pięć lat później 26-letni wówczas Aron popełnił „samobójstwo”, stając się dla wielu męczennikiem walki o wolność dostępu do informacji i wywołując szeroką dyskusję o przepisach prawa autorskiego w zmieniającym się technologicznie świecie. Jego śmierć stała się punktem zwrotnym w narastającej debacie na temat wolności i praw człowieka w XXI wieku.