Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wymazać Dawida

Wymazać Dawidakraj: Wielka Brytania
reżyser: David Bond
rok produkcji: 2009
czas trwania: 80 minuty
język: polski lektor

Wielka Brytania to obok Rosji i Chin jeden z trzech światowych liderów w stosowaniu praktyk inwigilacji obywateli.

Przeciętny Brytyjczyk, chcąc funkcjonować w społecznym systemie, jest zmuszony udostępnić państwu prywatne dane. Imię, nazwisko, a nawet numer telefonu komórkowego czy karty kredytowej nie są już niczyją tajemnicą, lecz istotnym elementem wielkiego banku danych. Czy w tak zorganizowanym państwie jest w ogóle możliwa anonimowość? Reżyser filmu David Bond sprawdził, w jakim stopniu rząd i prywatne firmy kontrolują życie mieszkańców Wielkiej Brytanii i na ile mają one dostęp do ich prywatnych danych.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MQsnYqJ7tpQ[/youtube]

„Wymazać Davida” to historia „ucieczki” reżysera, który pakuje plecak i bez śladu znika z własnego domu. Opuszcza żonę w zaawansowanej ciąży oraz małe dziecko. Bierze trochę ubrań, kosmetyki, telefon komórkowy i kartę kredytową. Chce sprawdzić, czy to nagłe zniknięcie pozostanie anonimowe i ile czasu zajmie prywatnym detektywom odnalezienie go. Rozpoczyna się poszukiwanie. Bond dokumentuje kamerą każdy swój ruch. Przedstawia własne przemyślenia, dylematy i emocje, a także strategię ochrony własnej prywatności. Detektywi prowadzą w tym czasie śledztwo korzystając z udogodnień nowoczesnych technologii: komputerowych programów, kamer, podglądu i podsłuchu. Gra obu stron trwa miesiąc, w trakcie którego wzajemny dystans stopniowo się zmniejsza. Film był pokazywany na festiwalu PLANETE DOC REVIEW 2010.