Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Przywódca

przywodcaprodukcja: Niemcy, Włochy
gatunek: Dramat
rok produkcji: 2002
reżyseria: Winfried Bonengel
scenariusz: Winfried Bonengel , Douglas Graham
czas trwania: 105 min.
język: polski lektor

Film kontrowersyjnego niemieckiego reżysera, Winfrieda Bonengela, jest oparty na wspomnieniach byłego neonazisty, Ingo Hasselbacha. Akcja toczy się w komunistycznym Berlinie Wschodnim, niedługo przed upadkiem Muru Berlińskiego. To opowieść o przyjaźni dwóch młodych chłopaków, Heiko i Tommy’ego. Obaj marzą o lepszym życiu, tęsknią za prawdziwą wolnością. Australia to ich wymarzony raj.

W czasie próby ucieczki zostają złapani i osadzeni w więzieniu. Zainfekowany ideologią neonazistowską Tommy odsiedział już kiedyś wyrok za spalenie flagi. Dla Heiko to pierwszy pobyt w zakładzie penitencjarnym. Przyjaciele zostają rozdzieleni. Tommy odnajduje się w rzeczywistości więziennej, dołączając do grupy neonazistów. Heiko odrzuca taką możliwość. Zaczyna się dla niego prawdziwy koszmar. Współwięźniowie znęcają się nad nim psychicznie i fizycznie. To jednak dopiero początek perypetii obu chłopaków. Niebawem ich przyjaźń zostanie wystawiona na najcięższą próbę.

Reżyser umiejętnie oddał klimat ostatnich miesięcy komunistycznego NRD. Niezwykle sugestywnie pokazał również rzeczywistość więzienną. Dodatkowym atutem filmu są świetnie obsadzone główne role, Heiko i Tommy’ego. Bonengel wywołał wiele dyskusji swoim wcześniejszym filmem, dokumentem Zawód: neonazista. Niemiecki sąd zakazał rozpowszechniania filmu, a główny bohater został skazany na trzy lata więzienia za negowanie Holocaustu.