Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Politechnika

Politechnikaprodukcja: Kanada
gatunek: Kryminał, Dramat historyczny
rok produkcji: 2009
reżyseria: Denis Villeneuve
czas trwania: 77 minuty
język: polskie napisy (wbudowane w film)

6 grudnia 1989 r. dwudziestoczteroletni mężczyzna, Marc_Lépine, wszedł do sali wykładowej politechniki w Montrealu. Zszokowanym studentom kazał się rozdzielić według płci. Mężczyzn wypuścił, kobiety zastrzelił. Następnie przeszedł się po kampusie uczelni, strzelając do kobiet i mężczyzn możliwych do stawienia potencjalnego oporu. W końcu sam się zastrzelił.
Motywem jego zbrodni, podanym w liście samobójczym, była nienawiść do „feministek”. Pojęcie feministki dla niego było dość szerokie – jeśli dziewczyna próbuje uzyskać wyższe wykształcenie techniczne, dla niego zasługiwała na śmierć.

Film stanowi rekonstrukcję tamtego dnia, opiera się na świadectwie osób, które przeżyły to potworne wydarzenie. Film ukazuje zdarzenia z perspektywy zabójcy, studentki Valérie, która przeżyła i jej kolegi z grupy, który boryka się z poczuciem winy, ponieważ nie próbował powstrzymać zbrodniarza.

Powodem jego nienawiści do kobiet prawdopodobnie były wydarzenia z dzieciństwa – matka, pielęgniarka, ojciec algierski biznesmen rozeszli się, gdy on był dzieckiem. Jego wychowanie pozostało w rękach ojca, przekazującego dosyć tradycyjne wartości, połączone z wygórowaną ambicją i samokrytyką doprowadziły do psychozy. Według niego kobiety podejmujące się „męskich” zawodów doprowadziły go do ruiny psychicznej, co pchnęło go do mordu i samobójstwa.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?